1

Doğal Sızma Zeytinyağları:

Olea europaea, yani zeytin ağacı Oleaceae ailesinden meyvesi olan, Akdeniz iklimine özgü bir ağaç çeşididir. Yaz kış yaprak veren bu ağaç 1000 yaşından fazla yaşayabilir, 15 metre boya kadar ulaşabilir ve meyvesiyle mucize diye kabul edilir. Zeytin ise zeytin ağacının bahar ayı sonlarına doğru yaprakları arasında açan çiçeklerin meyve vermesi sonucunda önce yeşil sonra mor ya da siyahımsı renk alan sert çekirdekli meyvesidir. Türkiye’nin birçok bölgesinde yetiştiği için, birçok evin ve bahçenin vazgeçilmez ağaçlarından birisidir. Yaprakları zafer, akıl ve barışın simgesi, suyunun ise sıvı altın diye nitelendirildiği zeytinin besleyici, iyileştirici özellikleri bugün de geçerliliğini korumakta, insanlığa sağlık ve lezzet sunmaktadır.
 

Zeytin zeytinyağının kalitesini belirlemede büyük bir rol oynar. Bu sebeple kaliteli bir zeytinyağ için mutlaka sıkılan zeytinin de kaliteli olması gerekmektedir.
 

Zeytinin türüne ve kullanım amacına göre değişkenlik gösteren hasat dönemi genellikle Ekim ve Ocak ayları arasındadır.
 

Biz de bu sebeple doğal sızma zeytinyağımızı üretmek için zeytinlerimizi erken dönemde (Ekim-Kasım aylarında ) henüz tamamen yeşilken topluyor ve içeriğinde bulunan fenolik bileşenleri en yüksek seviyede korumak için tasarlanmış MoriTem teknolojisi ile 2-4 saat sonrasında işliyoruz.
 

Elde ettiğimiz doğal sızma zeytinyağımızı bir gece dinlendirdikten sonra süzüyor ve tanklara aktarıyoruz. Bu işlem sayesinde doğal sızma zeytinyağımızda meydana gelebilecek bozulma ve asitlenmeyi önlüyoruz.
 

Dalından yeni koparılmış zeytinlerimizin içerisindeki sağlığa faydalı, besleyici, uçucu bileşenleri koruyor, yüksek polifenollü, komplex lezzet notalarına sahip doğal sızma zeytinyağımızı üretiyoruz.
 

O yılın tüm mahsulünü çok az bir dinlenme süresinden sonra hemen koyu renk şişelerimize aktarıyoruz. Doğal sızma zeytinyağını saklamak için en iyi koşulları sunan koyu renkli Gaia Oliva şişeleri şıklığı ile deevlerinize getiriyoruz.
 

Natürel Sızma Zeytinyağı:


Her zeytinyağı aynı değildir. Bunun sebebi zeytinin çeşidinden, toplanma zamanına, sıkılma tekniğinden, bekleme süresine kadar birçok değişkenin olmasından kaynaklanır. O yüzden de zeytinyağların asit ve polifenol oranları birbirinden farklıdır. Bu farklılık ise hem sağlımızı hem de yemeklerimizin lezzetine etki eder.
 

Zeytinyağında bulunan asit oranı % 0,8'den düşükse bu zeytinyağı "sızma zeytinyağı" kategorisine girer. Zeytinyağının asit oranı % 2'den az; % 0,8'den fazla ise bu zeytinyağ ise “Natürel birinci zeytinyağı" olarak adlandırılır.
 

Düşük asit oranına sahip olan natürel sızma zeytinyağlarının faydalarını saymakla bitmez.
 

İçeriğindeki yüksek orandaki E vitamin cildimiz için oldukça faydalıdır. Bununla birlikte içerdiği antioksidanlar sayesinde vücudumuzun doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır.
 

Yapılan araştırmaların sonucu olarak da natürel sızma zeytinyağındaki polifenol bileşenlerin bazı kanser tipleri riskini azalttığı görülmüştür.
 

Bununla birlikte sızma zeytinyağı içinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde bağırsakların temizlenmesini sağlarken sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.
 

Sağlıklı olmasının yanı sıra yemeklerinize büyük bir lezzet katan Natürel Sızma Zeytinyağını özellikle tat ve kokusunu en yoğun haliyle deneyimlemek için soğuk yemeklerinizde kullanabilirsiniz.
 

  • Kızarmış ekmeğin üzerine domates, mozerella ve fesleğeni karıştırıp Gaia Oliva Natürel Sızma Zeytinyağını gezdirerek ailenize ve sevdiklerinize harika bir başlangıç sunabilirsiniz.
  • Közlenmiş patlıcan ya da biber üzerine sarımsak ile harmanladığınız natürel sızma zeytinyağı yaz akşamlarınızın hafif yemekleri arasında yerini alacaktır.
  • Salata soslarınızın olmazsa olmazı olan Gaia Oliva Natürel Sızma Zeytinyağ yaz, kış sofralarınızın vazgeçilmezi olacaktır.
  • Domates, biber salçalarınızın ya evde hazırladığınız soslarınızın üzerine zeytinyağı dökerek küflenmeden uzun süre bozulmamalarını sağlayabilirsiniz.

Natürel Sızma Zeytinyağı Çeşitleri:


Gaia Oliva Natürel Sızma Zeytinyağ çeşitleri Premium Memecik, Premium Ayvalık ve Premium Klasik olmak üzere 3’e ayrılır.
 

Gaia Oliva Erken Hasat Premium Memecik: Ege’nin tek bir bahçesinde yetişmiş Memecik türü zeytinler kullanılarak üretilmiştir.Erken hasat döneminde topladıktan kısa bir süre sonra, hava almadan, besleyici uçucu bileşenleri en iyi şekilde koruyan modern yöntemlerle sıktık. Düşük asit oranı (0.25) ve 410 polifenol değeriyle Premium Memecik, faydalı bileşenler ve antioksidanlar açısından da sağlığınız için oldukça faydalıdır.
 

Ayrıca Memecik karakteristiğine uygun özel zümrüt yeşili renge sahip, yoğun aromalı ve yakıcı tadıyla karakterini belirgin bir şekilde ortaya koyarken, sofralarınıza özgün lezzetiyle eşlik eder.
 

Roka, yeşil elma, kırmızı elma, tere, yeşil çay, karabiber ve kişniş notaları ile duyumsanan zengin bir lezzete ulaşır.
 

Gaia Oliva Premium Ayvalık: Ege’nin tek bir bahçesinde yetişmiş, erken hasat Ayvalık zeytinleri kullanarak ürettik. Düşük asidite oranı (0,3) ve yüksek polifenol (340) değerine sahip olan Gaia Oliva Premium Ayvalık, sağlığa faydalı bileşenler ve antioksidanlar açısından da çok zengindir.
 

Homeros’un deyimiyle “sıvı altın” sarısı bir renge sahip, meyvemsiliği yüksek, dengeli acılığı ve yakıcılığı ile bu zeytinyağının tadı hep zeytinyağ tutkunlarının aklında kalırken kuşkonmaz, badem, rezene aromalarını hissettiren kusursuz tadıyla sofralara vazgeçilmez bir lezzet katar.
 

Gaia Oliva Klasik: Yüksek kaliteli zeytinyağımızı sıcak ve soğuk yemeklerinizde kullanmanız için tasarladık. Özenle seçtiğimiz zeytinlerin; kokusunu, aromasını, besin değerlerini en üst seviyede koruyacak ve ortaya çıkaracak modern yöntemlerle Kasım/Aralık ayında toplayıp sıktık. Düşük asit oranı (0.3) ve 300+ polifenol değeriyle taze çimen, rezene, kuşkonmaz ve badem kokuları içerenaroması ile soğuk ve sıcak yemeklerinize lezzet katacak zeytinyağımızı, mutlu sofralarda afiyetle yemeniz dileğiyle.
 


En İyi Zeytinyağ Çeşitleri:


Sağlığınız için ‘En iyi zeytinyağına’ ulaşmak için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekir.
 

1-Üretim tekniği: Sağlığınız için faydalı bir tercih yapmak istiyorsanız "Erken hasat ve soğuk sıkım" tercih etmelisiniz. Çünkü zeytinyağını mucize besin yapan, onun sağlığa faydalı bileşenleri yani ‘polifenol’ içeriğidir. O yüzden de zeytinleri polifenol oranının en yüksek düzeyde olduğu erken hasat yani Eylül Ekim aylarında toplamak oldukça önemli.Ayrıca zeytinin doğru işlenmesi ve soğuk sıkım yapılması da gerekli bir diğer unsurdur. Polifenoller uçucu ve suda çözünür yapıda olduğundan sıcak sıkım ile yapılan sıkımlarda polifenoller kolayca suya karışır ve yok olur.
 

2-Tadı: Zeytinyağı alırken mutlaka tadın ve dilinizin üzerinde hafifçe gezdirin. Eğer dilinizin yanlarında acılık ve boğazınızda yakıcılık hissi var ise bu doğru bir seçim yaptığınızı gösterir.
 

3-Kokusu: Kokladığınızda ağır bir koku değil mutlaka meyvemsi bir koku almalısınız. Bu sebeptendir ki taze meyve, taze çimen kokularını çağrıştıran ürünler tercih edilmelidir.
 

4-Şişeleme: Zeytinyağı şişesinden geçen ışık, ürün içindeki maddelerin çok kısa sürede bozulmasına sebep olduğundan zeytinyağının mutlaka koyu renk şişelerde olması gerekir.
 

Aynı zamanda en iyi zeytinyağı uluslararası yarışmalarda konularında uzman juriler tarafından tescil edilen zeytinyağıdır.
 

Gaia Oliva dünya çapında yapılan en iyi zeytinyağ yarışmalarında aldığı ödüller ile dünya devleri ile aynı lezzette ve kalitede bir zeytinyağı ürettiğini tüm dünyaya kanıtladı.
 

Dubai ‘de yapılan dünyanın en iyi zeytinyağları yarışmasında Premium Ayvalık ve Premium Memecik ile 2 altın ödül alan Gaia Oliva; ikinci ödülünü; dünyanın en önemli zeytinyağı yarışmalarından biri olarak kabul edilen Joop’tan almıştır. Ayvalık altın madalya, Memecik altın madalyanın üstü olan Sınıfının En İyisi ödülünü almıştır.
 

Dünyanın önemli yarışmalarından olan Italya, Japonya ve New York’tan ödül toplamaya devam eden Gaia Oliva Premium Ayvalık üç gümüş ödül, Premium Memecik 2 altın ve 1 gümüş ödül alarak dunyanın en iyi premium erken hasat zeytinyağlarının arasında yer almıştır.
 

2021 yılında Türkiye’de ilk kez yapiıan uluslararası zeytinyağı yarışmasında Gaia Oliva Premium Ayvalık ve Memecik ile altın madalya alan Gaia Oliva ülkemizi başarıyla temsil etmekten büyük gurur duymaktadır.