Zeytin Mucizesi

 

 

Olea europaea, yani zeytin ağacı Oleaceae ailesinden meyvesi olan, Akdeniz iklimine özgü bir ağaç çeşididir. Yaz kış yaprak veren bu ağaç 1000 yaşından fazla yaşayabilir, 15 metre boya kadar ulaşabilir, meyvesiyle mucize diye kabul edilir.

Zeytin, zeytin ağacının bahar ayı sonlarına doğru yaprakları arasında açan çiçeklerin meyveye durması sonucunda önce yeşil, olgunlaştıktan sonra mor ya da siyahımsı renk alan sert çekirdekli meyvesidir. Türkiye'nin bir çok bölgesinde yetiştiği için, bir çok evin bir çok bahçenin vazgeçilmez ağaçlarından birisidir.

Zeytinin varlığı çok eskilere dayanır. Arkeolojik bulgular zeytinin neredeyse insanlık tarihi kadar eskilere dayandığını kanıtlamaktadır. Bulunan en eski bir zeytinyağı üretiminin M.Ö. 6 yüzyılda İzmir' in Urla ilçesi yakınlarındaki antik Klazomenai kentinde yapıldığını kanıtlamaktadır.

Urla Liman Tepe ve Milas Pilavtepe’de Bronz Çağa ait, Kilikia, Lykia, Karya ve Klazomenai, Gerga, Alinda, Alabanda, Labraunda, Iasos-Mylasa arasındaki bölgenin; Kızılağaç, Aspat ve çevresinde, Turgutreis, Pedesa gibi yerleşim alanlarında Antik Çağ'a ait zeytinyağı üretim atölyeleri tespit edilmiştir.

Zeytin yetiştiriciliği Anadolu’da 6000 yıl önce başlamış ilk ıslah ve kültür çalışmaları da Samiler tarafından yapılmıştır. Akdeniz'de kurulan tüm uygarlıklarda zeytinin önemli bir yeri olduğu görülmektedir. Tarih boyunca önemli bir besin kaynağı ve ticaret aracı olan zeytin, mitolojiden, efsanelere, sanata ve dinlere kadar uzanan bir sembol olmuştur.

Yaprakları zafer, akıl ve barışın simgesi, suyunun ise sıvı altın diye nitelendirildiği zeytinin besleyici, iyileştirici özellikleri bugün de geçerliliğini korumakta, insanlığa sağlık ve lezzet sunmaya devam etmektedir.

Gaia Oliva | Doğal Sızma Zeytinyağı, Naturel Sızma Zeytinyağı Çesitleri

Zeytinin türüne ve kullanım amacına göre değişkenlik gösteren hasat dönemi genellikle Ekim, Ocak ayları arasındadır. Silkme yöntemi ve elle toplanan zeytin meyvesi 3 farklı yöntemle işlenerek zeytinyağı elde edilir. Eski çağlardan beri benzer yöntemlerle işlenen zeytin günümüzde de bu yöntemlerin modernleştirilmiş biçimleriyle elde edilmektedir.

Ezme, sıkma ve ayrıştırma olmak üzere üç temel işlemden oluşan bu yöntemlerle elde edilen zeytinyağı pek çok farklı aroma ve karakterde ortaya çıkar. Ağacın bulunduğu çevresel yapı zeytinyağının o muhteşem zengin lezzetini belirler ve damağımızda bambaşka duygular oluşturur.

Hangi yemekte ya da hangi farklı biçimde kullanıyorsanız o mucizevi lezzetiyle, kendine has bir farklılık yaratır. Zeytinyağı sağlık demektir. Akdeniz diyeti denilen sağlıklı beslenme yönteminin en başında zeytinyağı gelmektedir. Deniz ürünleri, salatalar, tam tahıllar, kuru baklagillerin olmazsa olmazıdır. Kolesterol değerlerini dengeler, damar sertliği ve plak oluşmasını önler, kalp dostu bir mucizedir.

Zeytinyağ Mucizesi:

Olea europaea, yani zeytin ağacı Oleaceae ailesinden meyvesi olan, Akdeniz iklimine özgü bir ağaç çeşididir. Yaz kış yaprak veren bu ağaç 1000 yaşından fazla yaşayabilir, 15 metre boya kadar ulaşabilir, meyvesiyle mucize diye kabul edilir.

Zeytinin varlığı çok eskilere dayanır. Arkeolojik bulgular zeytinin neredeyse insanlık tarihi kadar eskilere dayandığını kanıtlamaktadır. Zeytin yetiştiriciliği Anadolu’da 6000 yıl önce başlamış ilk ıslah ve kültür çalışmaları da Samiler tarafından yapılmıştır. Akdeniz'de kurulan tüm uygarlıklarda zeytinin önemli bir yeri olduğu da görülmektedir. Tarih boyunca önemli bir besin kaynağı ve ticaret aracı olan zeytin, mitolojiden, efsanelere, sanata ve dinlere kadar uzanan bir sembol olmuştur.

Yaprakları zafer, akıl ve barışın simgesi, suyunun ise sıvı altın diye nitelendirildiği zeytinin besleyici, iyileştirici özellikleri bugün de geçerliliğini korumakta, insanlığa sağlık ve lezzet sunmaya devam etmektedir.

Sağlık açısından Natürel Sızma Zeytinyağlarının faydalarına bakacak olursak Natürel sızma zeytinyağındaki polifenol bileşenlerin bazı kanser tipleri riskini azaltmada potansiyel rolü olabileceği görürüz.

Ayrıca kalsiyum kaybını engelleyerek kemikleri korur. Çocukların beyin ve kemik gelişimini destekler.

Ayrıca natürel sızma zeytinyağı içinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde bağırsakların temizlenmesini sağlarken sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Bununla birlikte yüksek oranda E vitamini içerdiğinden cildiniz için çok faydalıdır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücudun doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır ve cilde parlaklık verir.

Sağlığımızın yanı sıra zeytinyağının yemeklere kattığı mucizeye de değinmekte fayda var. Eğer kaliteli ve lezzetli bir zeytinyağ kullanıyorsanız sofralarınızdaki lezzete de lezzet katarsınız.

Sabah kahvaltısında doğradığınız domateslere eklediğiniz Gaia Oliva Zeytinyağ sayesinde ya da Akdeniz yeşillikleri ile hazırladığınız salataya gezdirdiğiniz zeytinyağ ile sofralarınızın lezzeti artar.

Zeytinyağının mucizesi sadece sofralarımıza kattığı lezzetten gelmemektedir. Aynı zamanda sağlığımız için sonsuz faydaları vardır.

1- Karaciğeri Temizler: Karaciğer tüm vücudumuzu temizlemekte görevli iken zeytinyağı da karaciğeri temizlemekle görevlidir. Vücudumuza giren toksinleri karaciğer salgılarıyla temizlerken, zeytinyağı da karaciğerin fonksiyonunun artmasına yardımcı olur.

2- Sindirimi Düzenler: Zeytinyağı yüksek oranda antioksidan içerir. Bu da sindirim sisteminizi düzenler ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. O yüzden de günde bir yemek kaşığı zeytinyağı tüketmeniz sindirim sisteminiz düzenlenmesine fayda sağlayacaktır.

3- Kemikleri Güçlendirir: Bitkisel yağ olan zeytinyağı içerdiği kalsiyum oranı sebebiyle kemikleri güçlendirir ve korur. Zeytinyağı mineral bakımından da zengindir onun bu etkisi kemiklerin güçlenmesi için de önemlidir.

4- Cildi Korur: Cildi korur ve yaşlanmayı geciktirir. Güzelleştirir ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

5- Saç Bakımına Etkisi: Zeytinyağı saç bakımında da oldukça faydalıdır. Birçok saç bakım ürünlerinin içeriğinde zeytinyağı mevcuttur.

6- Diyabete Etkisi: Zeytinyağı, kan şekeri seviyesini düşürdüğünden diyabet hastaları için insülin görevi görür ve sorunlara pozitif etki sağlar.

7- Kan Basıncını Düzenler: Kan basıncını düzenler ve bu da tansiyonunuzun normal seviyede olmasını sağlar.

8- Stresi Azaltır: Zeytinyağı vücudunuzun enerjisini korur ve canlılık katar. Sabah kahvaltınızda bir miktar zeytinyağını taze otlarla tüketebilirsiniz.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar antioksidanlara bakımından zengin olan zeytinyağının , Alzheimer’in önlenmesinde de etkin bir rolü olduğunu göstermiştir. Zeytinyağı ile zenginleştirilmiş bir Akdeniz diyetinin beyin fonksiyonların iyileştirdiğini göstermiştir. %100 meyve suyu olan zeytinyağını sofralarımızdan eksik etmemeliyiz.

Zeytinyağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesinden elde edilen son derece faydalı bir bitkisel yağdır. Kullanımı sağlık açısından oldukça yararlı olan zeytinyağını alırken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır.

Zeytinyağı alırken öncelikli olarak üretim tekniğine bakmak gerekir. Eğer tercihiniz "Erken hasat ve soğuk sıkım’ ise sağlığınız için oldukça faydalıdır. Çünkü zeytinyağını mucize besin yapan, onun sağlığa faydalı bileşenleri yani ‘polifenol’ içeriğidir.

Polifenolün bu kadar önemli olduğu bir yerde zeytinleri polifenol oranının en yüksek düzeyde olduğu erken hasat yani Ekim Kasım ayı başlarında toplamak oldukça önemli. Çünkü ağaçtaki zeytin olgunlaştıkça polifenolü azalır içindeki yağ miktarı artar. Bunun yanı sıra zeytinin doğru işlenmesi için ayrıca soğuk sıkım yapılması da gereklidir. Çünkü polifenoller, uçucu ve suda çözünür yapıdadır. Sıcak sıkım ile yapılan sıkımlarda polifenoller kolayca suya karışır ve yok olur.

Ancak erken hasat iyi bir zeytinyağı için sadece zeytinlerin yeşilken toplanması yeterli olmaz. Aynı zamanda zeytinlerin kalitesinin yüksek olması ve toplandıktan kısa bir süre sonra soğuk sıkım yöntemiyle sıkılması gerekir.

İyi bir zeytinyağı için kokusu çok önemlidir. Kokladığınızda mutlaka meyvemsi bir koku almanız gerekir. Taze çimen, taze meyve kokuları çağrıştıran ürünleri tercih etmelisiniz. Eğer ağır bir koku ve zeytin kokusu alıyorsanız o zeytinyağının iyi işlenmediğinin göstergesidir.

Tat: İyi bir zeytinyağı boğazınızda yakıcılık ve dilinizin yanlarına acılık hissi oluşturması gerekir. Bu yakıcılığın sebebi polifenol oranın yüksek olmasıdır.

Markası olan ürünleri tercih etmelisiniz. Ambalajında üretim, son kullanma tarihi, zeytin çeşidi ve üretici kayıt no yer almalıdır. Pet şişeler içinde alınan zeytinyağı sağlığa zararlıdır.

Zeytinyağı Hangi Yemeklerde Kullanılır

Sabah kahvaltısında, soğuk mezelerde, salatalarda, soslarda sıcak, soğuk, fırın, kızartma ,aklınıza gelebilecek tüm pişirme yöntemlerinde zeytinyağı kullanabilirseniz.

Kaliteli bir zeytinyağ içindeki meyvemsi aroması ile yemeklerin lezzetinin en üst seviyeye çıkmasına yardımcı olur.

Zeytinyağ ile Kızartma Yapılabilir mi?

Kızartma yapılırken tercih edilmesi gereken yağ zeytinyağıdır. Zeytinyağın yanma derecesi diğer yağlardan daha yüksektir. İçerisinde bulunan diğer bileşikler buharlaştığında ortaya çıkan duman nedeniyle, kızartma yapılırken zeytinyağı kullanılmayacağına dair yanlış bir inanış vardır. Dumanlanma noktası ışıl işlem gören yağın yapısının bozulduğu, bazı kanserojen maddelerin oluşmaya başladığı ısı derecesidir. Sızma zeytinyağın dumanlanma noktası 180-200 ile diğer kullanılan yağlardan daha yüksektir. Bu nedenle zeytinyağı, kızartmalar için sağlıklıdır.

Zeytinyağında Tagsis Ne Demek?

Zeytinyağ dışındaki bütün bitkisel yağların tüketilmeden önce rafine edilmesi gerekir. Bu nedenle zeytinyağ en fazla tagsise uğrayan üründür. Tagsis ayçiçeği, mısır, fındık, pamuk, palmiye gibi yağların zeytinyağ ile karıştırılmasına denir. Zeytinyağı fiyatları yukarıya çıktıkça zeytinyağındaki, sahtekarlık oranı artmaktadır. Tüketicinin tagsis edilen yağı anlaması çok zordur.

Sadece ülkemizde değil dünyada da en fazla tagsis yapılan ürünlerden biri zeytinyağıdır. Tüketicilerin çoğunluğu kusurlu yağı kullanmaya alıştıkları için zeytinyağın özelliği olarak benimsemişlerdir. Amerika’da yapılan bir araştırmada tüketicilerin %44’u kusurlu olan yağları en beğendikleri yağ olarak belirtirken, %77’isi uzmanların yüksek kaliteli zeytinyağ olarak belirttikleri ürünleri beğenmemişlerdir.

Ancak günümüzde sağlıklı beslenme ve doğru üretilen gıdalarım tüketilmesi yönündeki bilinç arttıkça kaliteli zeytinyağ üretimindeki talep de artmaktadır. Kalite konusundaki bu arayış üreticileri butik zeytinyağ üretimine yönlendirmiştir. Yoğun emek gerektiren, belirli miktar üretimle sınırlanmış olan butik zeytinyağı üreticileri ile kaliteli zeytinyağ tüketimi artacaktır. Butik zeytinyağ üreticilerinin katkılarıyla, uluslararası dünyanın en iyi zeytinyağ yarışmalarında aldıkları ödüllerle, ülkemizi dünyanın en iyi zeytinyağ üreticileri olarak konumlandırmaktadırlar.